- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
3+
<
>
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99220
134 Stock Available
BX12
Also Consider
-
Product Code: BSN3655216666 Stock Available
-
Product Code: BSN42250308 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T0LN87 Stock Available
-
Product Code: HEW4K0T1LN88 Stock Available
-
Product Code: MEA73065221 Stock Available
-
Product Code: OIC9920045 Stock Available
-
Product Code: OIC99250110 Stock Available
-
Product Code: UBC601348 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Out of Stock
-
Product Code: BSN36551CT185 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1665 Stock Available
-
Product Code: BSN653602171 Stock Available
-
Product Code: BSN653612301 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX361 Stock Available
-
Product Code: BSN65366773 Stock Available
-
Product Code: BSN65369129 Stock Available
-
Product Code: OIC3102228 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1103 Stock Available