- Powerful grip tightly secures a 1" stack of paper in place
- Zinc-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
3+
<
>
Business Source Fold-back Binder Clips
Large - 2" Length x 2" Width - 1" Size Capacity - Black - Steel - 1 Dozen
Product Code: BSN36552
16669 Stock Available
DZ1
Also Consider
-
Product Code: BSN26741PK492 Stock Available
-
Product Code: BSN3655015946 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX1328 Stock Available
-
Product Code: BSN3655122389 Stock Available
-
Product Code: BSN653621174 Stock Available
-
Product Code: BSN65638883 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH697 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2693 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36552 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Marketing Information | Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Zinc-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 2" |
| Length | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ACC72010295 Stock Available
-
Product Code: ACC72050489 Stock Available
-
Product Code: BSN3655015946 Stock Available
-
Product Code: BSN653644410 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX367 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062416 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062433 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062426 Stock Available
-
Product Code: UNV11112260 Stock Available