- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Large size to hold a stack of paper up to 1" thick
5+
<
>
Officemate Binder Clip
Large - 6.4" Length x 4" Width - 1" Size Capacity - for Binder - Gray - 1 Box
Product Code: OIC99200
45 Stock Available
BX1
Also Consider
-
Product Code: BSN3655216669 Stock Available
-
Product Code: BSN42250308 Stock Available
-
Product Code: BSN53366404 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A707 Stock Available
-
Product Code: MEA73065214 Stock Available
-
Product Code: OIC99220134 Stock Available
-
Product Code: OIC99250111 Stock Available
-
Product Code: UBC601348 Stock Available
-
Product Code: ZEB12221105 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Large size holds a stack of paper up to 1" thick. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Large |
| Size Capacity | 1" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 2.1" |
| Width | 4" |
| Length | 6.4" |
| Weight (Approximate) | 11.68 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159Out of Stock
-
Product Code: UBR3600U062416 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U062433 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062426 Stock Available
-
Product Code: UNV10200VP234 Stock Available
-
Product Code: UNV10210VP1566 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1103 Stock Available
-
Product Code: UNV11112260 Stock Available