- 4 to 9 times more energy than carbon zinc batteries
- Long-lasting performance in wide range of devices
- Use in portable stereos, dispensers and more
<
>
Energizer Industrial Battery
For Construction, Facility Maintenance, Repair, Medical Center, Office, Classroom, Electronics - D - 10 Year Shelf Life - 1 / Pack
Product Code: EVEEN95
110 Stock Available
BX12
Also Consider
-
Product Code: ACC72380341 Stock Available
-
Product Code: BICVCG11BK28 Stock Available
-
Product Code: BSN6590235 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P36Out of Stock
-
Product Code: DYM30320168 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91693 Stock Available
-
Product Code: FALDPSXL32 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412962188 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2610 Stock Available
-
Product Code: SWI354502458 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN95 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Power your industrial and professional devices with Energizer Industrial D Alkaline Batteries. Wherever you work, their proven performance keeps your everyday devices on the job: construction sites, facility maintenance, repair services, medical centers, business offices, classrooms, and more. Plus, these industrial D batteries are made to last, not to leak, because your productivity relies on work site devices that, you know, work. Also, they hold their power with up to 10 years of shelf life, which means you can have batteries stocked for a long time. So, when work depends on emergency exit alarms, motion sensors, two-way radios, and all kinds of other everyday gear, you can trust the power and protection of Energizer Industrial D Alkaline Batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | D |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Height | 2.4" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 5.22 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |