- Direct thermal printing eliminates need for messy ink or cartridges
- Easy-to-use roll lets you quickly print a single label or hundreds
- Durable adhesive creates a strong bond to prevent peeling
- Perfect for mailing and shipping applications
- For use with Dymo LabelWriter printers
<
>
Dymo High-Capacity Address Labels
1 1/8" Width x 3 1/2" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Direct Thermal - White - Paper - 260 / Roll - 520 / Box
Product Code: DYM30320
170 Stock Available
BX520
Also Consider
-
Product Code: BSN24305640 Stock Available
-
Product Code: BSN656391512 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480X564 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412962188 Stock Available
-
Product Code: MMMR330AN109 Stock Available
-
Product Code: PIL310202052 Stock Available
-
Product Code: QUA46065682 Stock Available
-
Product Code: TOP74688192 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 30320 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Name | High-Capacity Address Labels |
| Marketing Information | Paper address labels print directly from the roll for simple use. You can print one label or hundreds with ease. Labels use a direct thermal printing process so no need for messy, expensive ink or toner cartridges. Labels are compatible with Dymo LabelWriter 450, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, 450 Duo, 4XL, Desktop Mailing Solution and SE450. |
| Packaged Quantity | 520 / Box |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/8" |
| Label Length | 3 1/2" |
| Number of Labels per Roll | 260 |
| Core Diameter | 1" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Features | Self-adhesive |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Compatibility |
DYMO LabelWriter Printer:
CoStar LabelWriter Printer:
Seiko Label Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.