- Long-lasting power source
- Operates well in extreme conditions
- Holds power for 5 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury or cadmium
<
>
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics - AA - 1 / Pack
Product Code: EVEEN91
722 Stock Available
BX24
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202659 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE165 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK604 Stock Available
-
Product Code: BSN329536974 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071508 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071325 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92364 Stock Available
-
Product Code: NES351704417 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN91 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |