<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
Product Code: UNV40306
632 Stock Available
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40306 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Translucent Black |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Translucent Black - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: BSN018601473 Stock Available
-
Product Code: BSN018611865 Stock Available
-
Product Code: BSN018631548 Stock Available
-
Product Code: BSN49266400 Stock Available
-
Product Code: BSN49269916 Stock Available
-
Product Code: OIC8301627 Stock Available
-
Product Code: OIC830631 Stock Available
-
Product Code: OIC8321511 Stock Available
-
Product Code: UNV4030273 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSN01866BD75 Stock Available
-
Product Code: BSN01869BD478 Stock Available
-
Product Code: BSN16508453 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX74 Stock Available
-
Product Code: BSN28554838 Stock Available
-
Product Code: BSN656371164 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD193 Stock Available
-
Product Code: SAU0571364 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU235408 Stock Available