- Shatterproof construction ensures lasting use in harsh work settings
- Protective sheath helps prevent damaging papers
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Hang hole allows storage in convenient location for easy access
2+
<
>
Business Source Shatterproof Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Black - 1 Each
Product Code: BSN49269
916 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202659 Stock Available
-
Product Code: HEWCF400X39 Stock Available
-
Product Code: HEWCF401X24 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402X24 Stock Available
-
Product Code: HEWCF403X13 Stock Available
-
Product Code: PENBK90A38 Stock Available
-
Product Code: SWI54501894 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49269 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Shatterproof Clipboard |
| Marketing Information | Clipboard features a shatterproof, high-impact plastic for long-lasting use in virtually any environment. Protective sheath helps you avoid paper damage to keep your papers intact. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Hang hole allows you to keep this clipboard in a convenient location for easy access as needed. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.8" |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Also Consider
-
Product Code: BSN018601473 Stock Available
-
Product Code: BSN01860BX122 Stock Available
-
Product Code: BSN018611865 Stock Available
-
Product Code: BSN01861BX154 Stock Available
-
Product Code: BSN018631548 Stock Available
-
Product Code: BSN01863BX128 Stock Available
-
Product Code: OIC8321511 Stock Available
-
Product Code: UNV4030273 Stock Available
-
Product Code: UNV40303Out of Stock
-
Product Code: UNV40306632 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508453 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX74 Stock Available
-
Product Code: BSN28554838 Stock Available
-
Product Code: BSN656371164 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD193 Stock Available
-
Product Code: OIC8310042 Stock Available
-
Product Code: SAU0571240 Stock Available
-
Product Code: SAU0571364 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU235408 Stock Available