<
>
Universal 1/3 Tab Cut Letter Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Assorted Tab Position - 11 pt. - Manila - 50 Box
Product Code: UNV18104
Out of Stock
Select Product Options:
Tab Cut: 1/3
Sheet Standard: Letter
BX50
Also Consider
-
Product Code: BOSEPS4BLK27 Stock Available
-
Product Code: BRTDR73011 Stock Available
-
Product Code: BRTTN221BK18 Stock Available
-
Product Code: BRTTN76045 Stock Available
-
Product Code: BSN09952CT174 Stock Available
-
Product Code: BSN09953CT167 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN196 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN150 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN329 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN415 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 18104 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Top Tab File Folder |
| Marketing Information |
Classic folder constructed to perform in busy offices. Bottom is triple-scored for no-sag expansion. Undercut at tabs for increased indexing area offering plenty of space for more detailed or larger labeling. |
| Packaged Quantity | 50 Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Material | Manila |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Product Material | Manila |
| Height | 11 45/64" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Country of Origin | India |
Description
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Assorted Tab Position - 11 pt. - Manila - 50 Box