- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears, moisture and chemicals for long-lasting performance
- Release strip so the recipient can easily access the contents yet maintain a secure close
- Self-seal, Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately on contact
- Peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
4+
<
>
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
Product Code: QUAR1580
19 Stock Available
BX100
Also Consider
-
Product Code: BSN24302577 Stock Available
-
Product Code: DYM30320170 Stock Available
-
Product Code: KMW6256015 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152192 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A303 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A530 Stock Available
-
Product Code: QUAR17906 Stock Available
-
Product Code: VER97275CTOut of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure |
| Marketing Information | 10" x 13" catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek and feature a Redi-Strip closure. Protective material is strong and durable enough to easily withstand the most grueling conditions and resists punctures, tears and moisture. Everyday mailers provide a highly effective and useful way to send important information and items whether from home or work. They can help increase the effectiveness of your important mailings and the assurance that your contents will be delivered. Redi-Strip closure requires no moisture for a secure seal and features a release strip for quick, easy opening. Lightweight construction could help you save on shipping costs. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box