- Manage bulky records with sturdy file pockets
- Expands to 5-1/4" to hold up to 700 sheets
- Fully lined, tear-resistant sides and bottom for extra durability
- Straight-cut tab for large labeling area
- Enclosed sides keep materials secure
7+
<
>
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
8 1/2" x 11" - 5 1/4" Expansion - Top Tab Location - 12.5 pt. - Redrope - Tear Resistant, Rounded Corner, Reinforced Gusset - 30% Recycled - 10 / Box
Product Code: SMD73274
15 Stock Available
Select Product Options:
Expansion Size: 5 1/4"
Sheet Standard: Letter
BX10
Also Consider
-
Product Code: AVE248781 Stock Available
-
Product Code: BSN366124014 Stock Available
-
Product Code: BSN656502114 Stock Available
-
Product Code: CLO302082590 Stock Available
-
Product Code: HEWCF230A654 Stock Available
-
Product Code: PENPD275TLEBP199 Stock Available
-
Product Code: PENQE515C55 Stock Available
-
Product Code: SWI35481227 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 73274 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Pockets - Straight-Cut Tab |
| Marketing Information | Active legal files, accounting or tax files, financial statements or other heavy materials need the extra strength. These sturdy file pockets with an accordion design are great for managing bulky records. Durable, tear-resistant material reinforcement at the top of the gussets makes the sides of these pockets virtually tearproof. Drop-front style allows easy access to bulky, frequently used letter-size files. Other features include 12-1/2 point redrope back with 11 point manila liner, rounded top corners, 6-1/2" high tear-resistant material gussets and double-thick, 9 point redrope front. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | File Pocket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Weight (Approximate) | 4.18 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |