- Great for taking files out of the office
- Closed sides keep papers secure
- Angled front for easy viewing while keeping papers flat
- Assortment: 5 each of blue, red, yellow, green and manila
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
4+
<
>
Smead Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 11 pt. - Manila, Blue, Green, Red, Yellow - 10% Recycled - 25 / Pack
Product Code: SMD75425
36 Stock Available
Select Product Options:
Color: Blue,Green,Manila,Red,Yellow
PK25
Also Consider
-
Product Code: AAGDMW16728Out of Stock
-
Product Code: AAGE1900492 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411840 Stock Available
-
Product Code: MMMR33010SSAU107 Stock Available
-
Product Code: PIL3117017 Stock Available
-
Product Code: SPR252252096 Stock Available
-
Product Code: SWI10717 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75425 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Organized Up Slash-Style File Jackets |
| Marketing Information | Keep papers organized with these sturdy slash jackets that have closed sides and bottom to keep materials secure and in order. Punch the left edge and use as a pocket divider in a ring binder. Angled front allows easy viewing documents while keeping papers flat. Die-cut slit in pocket holds a business card. Manila and four distinctive colors sort paperwork by client or category. These slash jackets are part of the Organized Up Collection, unique solution that lets you store documents the way you read them - vertically. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 9 3/4" |
| Width | 11 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.49 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |