- Smooth-flowing gel provides effortless writing experience
- Soft grip offers comfortable grip for reliable control
- Handy clip attaches to various locations for easy access and storage
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
<
>
Sharpie S-Gel Pens
1 mm Pen Point - Retractable - Black Ink - Gel-based - 1 Dozen
Product Code: SAN2096149
221 Stock Available
Select Product Options:
Ink Color: Black
DZ12
Also Consider
-
Product Code: ACC72050489 Stock Available
-
Product Code: BICVLG11BK17 Stock Available
-
Product Code: BSN0444636 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW620 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412962188 Stock Available
-
Product Code: MMMR330AN109 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152186 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152189 Stock Available
-
Product Code: PIL31256479 Stock Available
-
Product Code: SWI354502457 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2096149 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Sharpie |
| Product Name | S-Gel Pens |
| Marketing Information | Retractable pens feature smooth-flowing gel ink that lays down effortlessly for an effortless writing experience. Comfortable grip helps you keep a secure grasp on the pen for enhanced control. Handy clip secures to pockets, notebooks and more for easy access and storage. Gel pens with black ink are perfect for daily use at home, office and school. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Black |
| Retractable | Yes |
| Grip Type |
|
| Finishing | Matte |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 7" |
| Width | 0.30" |
| Length | 0.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |