- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Release coating makes unwind easy
- Meets U.S. Postal regulations for standard packages
<
>
Scotch Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape
54.60 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 3" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Rubber Resin Backing - Breakage Resistance - For Packing, Mailing, Moving, Shipping, Protecting, Holding - 6 / Pack
Product Code: MMM38506
228 Stock Available
Select Product Options:
Packaged Quantity: 6 / Pack
PK6
Also Consider
-
Product Code: ACM13901823 Stock Available
-
Product Code: BSN28650701 Stock Available
-
Product Code: BSN329536974 Stock Available
-
Product Code: BSN656391502 Stock Available
-
Product Code: DYM30254226 Stock Available
-
Product Code: SAN175446393 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901399 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 38506 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping/Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. It holds strong on all box types, including 100 percent recycled boxes. It's even guaranteed to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done - just one strip at a time so you save time. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 54.60 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Backing Material | Rubber Resin |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
Reliability
| Durability | Breakage Resistance |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: IPG844641 Stock Available
-
Product Code: IPGK28006 Stock Available
-
Product Code: IPGK70041 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38504RD170 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC29 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD00721 Stock Available
-
Product Code: UNV730062 Stock Available