- 20X stronger than acrylic packaging tape; Scotch Brand's strongest Clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical packaging tape needs
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 2" x 22.2 yards on a 1-1/2" core; 6 Rolls with Dispensers
<
>
Scotch Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Moisture Resistant, Split Resistant - For Sealing, Shipping, Packing - 6 / Pack
Product Code: MMM1426
345 Stock Available
Select Product Options:
Packaged Quantity: 6 / Pack
PK1
Also Consider
-
Product Code: AAGE717R5086 Stock Available
-
Product Code: ACM4141863 Stock Available
-
Product Code: ASLGO8511202674 Stock Available
-
Product Code: AVE526633 Stock Available
-
Product Code: FEL925210115 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT437 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP66 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC2427636 Stock Available
-
Product Code: DUC2858969 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38506DP317 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC29 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD00721 Stock Available
-
Product Code: UNV830001 Stock Available