- Segregate trash and recycling at your desk for easy way to recycle
- Space-efficient - attaches to any 14-1/2"W x 10-38"D wastebasket
- Set inside wastebasket (sold separately) for a compact station
- Set on the outside to maximize capacity
- All-plastic construction so no chips, rust or dents
<
>
Rubbermaid Commercial Saddlebasket Recycling Side Bin
1.19 gal Capacity - Rectangular - Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean - 11.5" Height x 7.3" Width x 10.6" Depth - Black - 1 Each
Product Code: RCP295073
11 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: AAGPM5028Out of Stock
-
Product Code: DYM30320170 Stock Available
-
Product Code: HEWCE390X401 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280X121 Stock Available
-
Product Code: HEWW1480X564 Stock Available
-
Product Code: OIC2140437 Stock Available
-
Product Code: SAN175446393 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 295073 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Saddlebasket Recycling Side Bin |
| Marketing Information | Saddle-basket, recycling bin attaches to any 14-1/2" wide x 10-3/8" deep deskside wastebasket to create a space-efficient recycling center. Set inside wastebasket (sold separately) for a more compact station or place on the outside to maximize capacity. All-plastic construction won't chip, rust or dent. Rolled rims add strength and are easy to clean |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wastebasket Insert |
Product Information
| Capacity | 1.19 gal |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 11.5" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.6" |
Miscellaneous
| Compatibility |
Rubbermaid 2956 Medium Wastebasket |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
1.19 gal Capacity - Rectangular - Rust Resistant, Dent Resistant, Easy to Clean - 11.5" Height x 7.3" Width x 10.6" Depth - Black - 1 Each
Also Consider
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.