- Traditional marble pattern in red - color-coded for 3rd-graders
- Hard cover to protect paper and sturdy writing support
- Grade 3 skip-line ruling: 1/8" lines with 3/16" divider
- Interior includes place for class schedule; pages center-sewn and tapebound to permanently bind them
4+
<
>
Roaring Spring Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book
80 Sheets - 160 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - Hardboard Cover - 48 / Carton
Product Code: ROA97227CS
Out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Cover Color: Red Marble
CT48
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 97227cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Grade School Ruled Marble Hard Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record early grade lessons and practices in this permanently bound composition book. Printed in the traditional marble pattern, this cover is made of hard board for a protective shell and sturdy writing support. It also includes lines with prompts for the student's name, school and grade. Inside covers are printed with class schedule and other useful information. Smooth, white, 15 lb. writing paper is skip-line ruled with lines spaced appropriate to the grade level. Each 9-3/4" x 7-3/4" book contains 80 sheets of writing paper. It is center-sewn and tapebound so sheets are not designed to tear out. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Grade | 3 |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Pages | 160 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.50" |
| Front Ruling Type | Grade Three Ruling |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color | Red Marble |
| Cover Design | Marble |
| Cover Material | Hardboard |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
-
Product Code: MEA0606289 Stock Available
-
Product Code: MEA06074285 Stock Available
-
Product Code: ROA7722286 Stock Available
-
Product Code: ROA7723065 Stock Available
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77293CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock
-
Product Code: ROA77921172 Stock Available
-
Product Code: ROA77922224 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7204516 Stock Available
-
Product Code: MEA72456197 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK15 Stock Available
-
Product Code: ROA77920168 Stock Available
-
Product Code: TOP1038512 Stock Available
-
Product Code: TOP103863 Stock Available
-
Product Code: TOP10388Out of Stock
-
Product Code: TOP10389122 Stock Available