- Single window positioned 7/8" from the left and 1/2" from the bottom for a mailing address
- Reveal-N-Seal, self-sealing closure - simply pull the flap up and press to seal; built-in perforations along flap show evidence of tampering attempts
- Blue, security-tinted pattern to make it impossible to see the details of the contents even when held up to light
- Made from premium, 24 lb. white wove stock to create a professional touch for all your personal and business mailing
<
>
Quality Park No. 10 Single Window Security Tinted with Reveal-N-Seal® Self-Seal Closure
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - White - 500 / Box
Product Code: QUA67418
7 Stock Available
BX500
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK599 Stock Available
-
Product Code: BSN329536973 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071507 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071324 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91721 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92514 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT667 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 67418 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 10 Single Window Security Tinted with Reveal-N-Seal® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | No. 10 Single Window Security Tinted Envelopes with self-seal, Reveal-N-Seal closure is the ultimate mailing solution in convenience and security. Self-seal closure alleviates the need to moisten flaps and to throw away pull-off strips. Simply fold the bottom flap up and press for a secure seal. Window conveniently accommodates a printed address, eliminating handwritten addressing. Perforated lines along flap show evidence if tempering is attempted. 24 lb. bright-white stock adds a professional touch to your business mailings. Innovative design preserves the adhesive and extends shelf life until use. Send out your business correspondence with assurance of quality and security with these envelopes. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Single Window |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 4 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
Single Window - #10 - 4 1/8" Width x 9 1/2" Length - 24 lb - White - 500 / Box
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442433 Stock Available
-
Product Code: BSN3666281 Stock Available
-
Product Code: BSN36663Out of Stock
-
Product Code: BSN3666425 Stock Available
-
Product Code: BSN36665149 Stock Available
-
Product Code: BSN3666666 Stock Available
-
Product Code: BSN36667118 Stock Available
-
Product Code: BSN4210015 Stock Available
-
Product Code: BSN421029 Stock Available