- Compatible with HP LaserJet Pro 500 color MFP M570dn, M575dn, M575f
- Also works in LaserJet Enterprise 500 color M551n, M551xh, M551d
- High-capacity for frequent printing with crisp, black text
- Produces standout documents and marketing materials
- Delivers consistent, print shop-quality results on a wide range of laser papers
<
>
HP 507A Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Cyan - 1 Each
6000 Pages
Product Code: HEWCE401A
23 Stock Available
Select Product Options:
Print Color: Cyan
Each
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202659 Stock Available
-
Product Code: BSN04647122 Stock Available
-
Product Code: BSN15735141 Stock Available
-
Product Code: BSN15741530 Stock Available
-
Product Code: BSN36660273 Stock Available
-
Product Code: HEWCE400X14 Stock Available
-
Product Code: HEWCE402A21 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7CBX34 Stock Available
-
Product Code: QUAR9975303 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE401A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 507A |
| Product Name | 507A (CE401A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Reliable, Original HP toner cartridge helps keep business productivity high and avoid wasted time and supplies. HP ColorSphere technology delivers consistent, professional color on marketing, financial, design and engineering documents. Intelligence built into Original HP LaserJet toner cartridges makes monitoring usage and reordering supplies easy. Designed for use in the HP LaserJet Pro 500 color MFP M570dn, M575dn, M575f; LaserJet Enterprise 500 color M551n, M551xh, M551dn; and LaserJet Enterprise color flow MFP M575c, this cartridge yields approximately 6,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Cyan |
| Typical Print Yield | 6000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |