- Reliable, Original HP cartridge
- Standard size, when you need just one
- 1300 pages
<
>
HP 218A Original Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
1300 pages
Product Code: HEWW2180A
138 Stock Available
Select Product Options:
Print Color: Black
Each
Also Consider
-
Product Code: BSN26741PK493 Stock Available
-
Product Code: HEWW2100A304 Stock Available
-
Product Code: HEWW2181A90 Stock Available
-
Product Code: HEWW2182A32 Stock Available
-
Product Code: HEWW2183A71 Stock Available
-
Product Code: MMM62210SSCY180 Stock Available
-
Product Code: PENQE519A91 Stock Available
-
Product Code: PIL31600Out of Stock
-
Product Code: PIL316029 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | W2180A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 218A |
| Product Name | 218A Original Laserjet Toner Cartridge - Black |
| Marketing Information | For HP HP Color LaserJet Pro MFP 3301fdw, 3201dw, MFP 3301sdwe, MFP 3301fdne, MFP 3301cdw, MFP 3301cdwe, MFP 3301sdw, and MFP 3301fdwe printers. Yields up to 1,300 pages. Black. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 1300 pages |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 91°F (32.8°C) |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
|
| Brand Compatibility | HP |
| Recycled | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.