- Simple, effortless operation on paper and bulletin boards
- Magnetic pickup for stray staples
- Comfortable handling
- No paper tearing
- Staple grabber holds loose staples for easy cleanup
3+
<
>
Bostitch Professional Magnetic Staple Remover
Neoprene - Black - 1 Each
Product Code: BOS40000MBLK
383 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ALL2664582 Stock Available
-
Product Code: BSN26741PK490 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411840 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX1655 Stock Available
-
Product Code: BSN65638874 Stock Available
-
Product Code: BSN90651253 Stock Available
-
Product Code: MMM655AST43 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH697 Stock Available
-
Product Code: OIC9991472 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 40000M-Blk |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Model | BOS40000MBLK |
| Product Name | Professional Magnetic Staple Remover |
| Marketing Information | Push-style staple remover offers simplified, efficient staple removal without the pinch-style effort. Simply push the metal tongue between the staple and paper. In one quick motion, the staple is forced up and out of the paper while the staple grabber secures it for easy cleanup. For any loose staples the grabber misses, the magnet on the remover grabs them. Ergonomic design is comfortable and requires less effort than traditional pinch-style removers - especially for clearing bulletin boards of staples. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Staple Remover |
Product Information
| Style | Push |
| Features | Built-in Magnet |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Neoprene |
| Height | 8.8" |
| Width | 2.6" |
| Length | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |