- Mid-range rubber content and high tensile strength
- Good firm stretch and count per pound
- For industrial applications and everyday office use
- Made in USA using globally sourced materials
- 3-1/2" x 1/4"; approximately 320 bands
5+
<
>
Alliance Rubber Advantage Rubber Bands
Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - Natural - 1 Box
Product Code: ALL26645
82 Stock Available
BX1
Also Consider
-
Product Code: AVE1142830 Stock Available
-
Product Code: BOS40000MBLK133 Stock Available
-
Product Code: BSN26741PK493 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411860 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX1328 Stock Available
-
Product Code: BSN65638883 Stock Available
-
Product Code: MMM655AST43 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH697 Stock Available
-
Product Code: OIC9991472 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 26645 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Advantage |
| Product Name | Advantage Rubber Bands |
| Marketing Information | This No. 64 rubber band for everyday use offers a mid-range rubber content. Advantage rubber bands are recommended for industrial applications where a sturdy band with higher tensile strength is required. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #64 |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Industrial Applications |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Width | 0.3" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ALL20645121 Stock Available
-
Product Code: ALL2505523 Stock Available
-
Product Code: ALL26845518 Stock Available
-
Product Code: ALL3764632 Stock Available
-
Product Code: BSN15726120 Stock Available
-
Product Code: BSN1572772 Stock Available
-
Product Code: BSN157511518 Stock Available