- The wide profile aluminum frame features a brushed steel finish.
- Large bold numerals on the face provides extra clarity and readability.
- Quartz movement insures accurate timekeeping.
5+
<
>
Universal Wall Clock
Analog - Quartz - White Main Dial - Silver Case - Aluminum - Contemporary Style - Brushed Steel Finish
Product Code: UNV10425
577 Stock Available
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV10425 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Wall Clock |
| Marketing Information | This brushed aluminum wall clock comes with a brushed steel finish on the wide profile aluminum frame. This look makes the clock's large, bold numbers on the face allow for extra clarity and easy readability of the clock. Quartz movement ensures accurate timekeeping. Common clock diameter size makes this clock suitable for various wall spaces in offices, schools, homes and more. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Wall Clock |
Product Information
| Clock Format | Analog |
| Clock Shape | Round |
| Movement | Quartz |
| Number of Faces | 1 |
| Main Dial Color | White |
| Face Diameter | 10.50" |
| Hands Color | Black |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminum |
| Style | Contemporary |
| Finishing | Brushed Steel |
| Features |
|
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 1 |
Power Description
| Power Source | Battery |
Physical Characteristics
| Diameter | 12" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Analog - Quartz - White Main Dial - Silver Case - Aluminum - Contemporary Style - Brushed Steel Finish
Also Consider
-
Product Code: ABAHORMILENAGOut of Stock
-
Product Code: ILC67700002Out of Stock
-
Product Code: LLR6099442 Stock Available
-
Product Code: LLR609979 Stock Available
-
Product Code: LLR61008282 Stock Available
-
Product Code: LLR6101148 Stock Available
-
Product Code: UNV10414Out of Stock
-
Product Code: UNV1043182 Stock Available