3+
<
>
Universal Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 1" Capacity, 11 x 8.5, Black
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 220 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - Black - Non-stick - 1 Each
Product Code: UNV20741
985 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203290 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK575 Stock Available
-
Product Code: DIA880473835 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO6773 Stock Available
-
Product Code: GJO10319916 Stock Available
-
Product Code: GMT997481 Stock Available
-
Product Code: KEB2114716 Stock Available
-
Product Code: KEB2116782 Stock Available
-
Product Code: NES46193547 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV20741 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Slant D-Ring View Binder, 3 Rings, 1" Capacity, 11 x 8.5, Black |
| Marketing Information | Neatly store and access your filing documents with standard view binders. Slanted D-rings allow smooth page turning and hold more documents than the same-size, round rings. Open and close triggers provide fast, nearly effortless access to single sheets. The oversized, transparent, panels provide endless customization options. The view binders cover tabbed dividers, sheet protectors, and other organization accessories. Interior includes two pockets for convenient access to single pages and reference materials. Constructed with nonstick, archival-safe material that's designed to prevent ink from being lifted off printed pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 220 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Insert Location |
|
| Binder Style | View |
| Features | Non-stick |
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
1" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 220 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Ring - Pocket: 2, Inside Front & Back - Polypropylene - Black - Non-stick - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.