3+
<
>
Universal Clipboard
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Product Code: UNV40308
Out of Stock
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 40308 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Durable clipboard features plastic construction and built-in hanging hole provides a smooth writing surface. Built with an attractive, transparent board material that's available in easily identifiable colors. Strong clip securely holds papers and documents in place. Thoughtfully designed with rounded corners for easy transport. The variety of colors allows for quick and easy visual identification by project or department. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 1.25" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity |
|
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 9" |
| Length | 12.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
1.25" Clip Capacity - Storage for Document, Paper - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN01868756 Stock Available
-
Product Code: BSN018692876 Stock Available
-
Product Code: BSN0187079 Stock Available
-
Product Code: BSN16508453 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX74 Stock Available
-
Product Code: BSN656371164 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD193 Stock Available
-
Product Code: SAU0571364 Stock Available
-
Product Code: SAU2254032 Stock Available
-
Product Code: SAU235403 Stock Available