<
>
Universal 2/5 Tab Cut Letter Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Red - 10 Box
Product Code: UNV10270
16 Stock Available
BX10
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 10270 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Marketing Information |
Protect your paperwork with moisture-resistant classification folders. The multiple fasteners and dividers allow you to create subcategories for home or office filing. Customized filing allows you to simply sort and seek paperwork by subject or document type. 2/5-cut tabs with dividers provide space for labeling and easy file identification. Folders are built with heavyweight paper construction to withstand repeated use. |
| Packaged Quantity | 10 Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 6 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
Physical Characteristics
| Color | Red |
Miscellaneous
| Country of Origin | Thailand |
Description
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Red - 10 Box
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: NAT0105640 Stock Available
-
Product Code: NAT0105718 Stock Available
-
Product Code: NAT0105833 Stock Available
-
Product Code: PFX1157R13 Stock Available
-
Product Code: PFX1257R19 Stock Available
-
Product Code: PFX171744 Stock Available
-
Product Code: PFX2321417 Stock Available
-
Product Code: PFX2322477 Stock Available