- Durable dual-sided and long-lasting with scrubbing power on one side and absorbent sponge on the other side
- Removes baked-on food from pots and pans
- Easy-to-hold shape allows you to clean hard-to-reach areas
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
5+
<
>
S.O.S All-Surface Scrubber Sponge
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3/Pack - 8 / Carton - Cellulose - Blue
Product Code: CLO91028CT
13 Stock Available
CT8
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 91028CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | S.O.S |
| Product Name | All-Surface Scrubber Sponge |
| Marketing Information | S.O.S All Surface Scrubber Sponge is dual-sided for cleaning both heavily soiled and delicate surfaces. It's durable and long-lasting for everyday use with the scrubbing power on one side to cut through tough messes and a soft, absorbent cellulose sponge on the other to clean delicate surfaces including nonstick cookware, marble, ceramic and tile. The all-surface sponge features an easy-to-hold shape that allows you to clean hard-to-reach crevices faster and easier. This sponge is also dishwasher-safe so you can toss it in the top rack to conveniently sanitize. It is ideal for use in restaurants, cafeterias, hotels, breakrooms and other commercial facilities. Cleaning is quick and easy with S.O.S. |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Quantity Per Container | 3/Pack |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
5.3" Height x 3" Width x 0.9" Depth - 3/Pack - 8 / Carton - Cellulose - Blue
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO910172888 Stock Available
-
Product Code: FHP16943170 Stock Available
-
Product Code: GJO1838931 Stock Available
-
Product Code: IMP7130P2 Stock Available
-
Product Code: IMP7130PCTOut of Stock
-
Product Code: MMM429590 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT17 Stock Available
-
Product Code: MMM5266Out of Stock
-
Product Code: MMM5295195 Stock Available
-
Product Code: MMM5295CT39 Stock Available