- Phone cord detangler rotates 360 degrees and prevents knots and twists
- Gold-plated metal contacts prevent any loss of sound quality
- Length: 1.6"
- Clear,Black
<
>
Softalk Phone Cord Detangler
1 x RJ-11 Phone Male - 1 x RJ-11 Phone Female - Clear, Black - 1 Each
Product Code: SOF21002
Out of Stock
Each
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK604 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1022 Stock Available
-
Product Code: GJO240802848 Stock Available
-
Product Code: HEWC1860A114 Stock Available
-
Product Code: HEWCE410A71 Stock Available
-
Product Code: HEWCE412A38 Stock Available
-
Product Code: HEWCE413A33 Stock Available
-
Product Code: NES351704417 Stock Available
-
Product Code: SUG905851701 Stock Available
-
Product Code: SUG90780411 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Softalk Communications LLC |
| Manufacturer Part Number | 21002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.softalk.us |
| Brand Name | Softalk |
| Product Name | Phone Cord Detangler |
| Marketing Information | Escape the tangled phone problem. Phone cord detangler rotates 360 degrees so you don't have worry about knots and twists anymore. Gold-plated metal contacts prevent any quality loss of the sound. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Phone Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | RJ-11 |
| Connector Type on First End | RJ-11 Phone - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 Phone Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 Phone - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 Phone Female |
| Contact Plating | Gold |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.5" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Approved |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
90-Day Warranty |
Description
1 x RJ-11 Phone Male - 1 x RJ-11 Phone Female - Clear, Black - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.