- Transports large bulky loads, then folds flat for easy storage
- Foam deck won't rust, dent, chip or peel
- Nonskid platform surface helps prevent load shifting
- 3-position ergonomic handle
- Includes four 5" nonmarking casters (2 rigid, 2 swivel)
<
>
Rubbermaid Commercial 4400 Triple Trolley, Utility Duty with Straight Handle and 3" (7.6 cm) Casters
Folding Handle - 250 lb Load Capacity - 4 Casters - 3" Caster Size - High-density Polyethylene (HDPE) - 20.50" Width x 32.50" Height - Gray, Black - 1 Each
Product Code: RCP440000
2 Stock Available
Non-Returnable Product
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 440000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Triple |
| Product Name | 4400 Triple Trolley, Utility Duty with Straight Handle and 3" (7.6 cm) Casters |
| Marketing Information |
Triple Trolley Office Cart efficiently transports large bulky loads, then folds flat for easy storage. Sturdy, structural foam deck won't rust, dent, chip or peel. Nonskid platform surface helps prevent load shifting. Three-position ergonomic handle lets you push, pull or use cart as a dolly. Triple trolley office cart includes four 5" nonmarking casters, two rigid, two swivel. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Handle Type | Folding |
| Caster Size | 3" |
| Number of Casters | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| Height | 32.50" |
| Width | 20.50" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Folding Handle - 250 lb Load Capacity - 4 Casters - 3" Caster Size - High-density Polyethylene (HDPE) - 20.50" Width x 32.50" Height - Gray, Black - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CSC12204ASB1EOut of Stock
-
Product Code: CSC12312ABL1EOut of Stock
-
Product Code: RCP130400BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP131400BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP131500BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1300BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP9T14BLA1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1500BK2 Stock Available