- Power your household with batteries engineered for long-lasting performance
- Especially made for high-use devices in your home, including flashlights, wireless mice, remotes and smart home devices
- Rigorously tested to ensure reliability
- Lasts up to 10 years in storage
<
>
Rayovac High Energy Battery
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AAA - 12 Year Shelf Life - 12 / Pack
Product Code: RAY82412T
15 Stock Available
PK12
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 824-12T |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Rayovac |
| Product Line | High Energy |
| Product Name | High Energy Battery |
| Marketing Information | Power your household with RAYOVAC High Energy AAA Alkaline Batteries. Engineered for long-lasting use, these RAYOVAC AAA batteries are ideal for the high use devices in your home, including flashlights, wireless mice and remotes. RAYOVAC rigorously tests its batteries to ensure they do what they say they'll do-plain and simple. These alkaline AAA batteries are backed by a 12 Year Power Guarantee to last up to 12 years in storage. Each triple A battery is made for dependable performance. For reliability in the devices you use each day, count on RAYOVAC batteries. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Shelf Life | 12 Year |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color |
|
| Height | 4.3" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 5.09 oz |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Description
For Flashlight, Toy, Mouse, Remote Control - AAA - 12 Year Shelf Life - 12 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.