- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
3+
<
>
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Product Code: PACP6555
17 Stock Available
PK500
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
Also Consider
-
Product Code: PAC10300234 Stock Available
-
Product Code: PAC103004Out of Stock
-
Product Code: PAC1030264613 Stock Available
-
Product Code: PAC103031Out of Stock
-
Product Code: PAC10303848 Stock Available
-
Product Code: PAC10304126 Stock Available
-
Product Code: PAC10305125 Stock Available
-
Product Code: PAC10305767 Stock Available
-
Product Code: PAC1030637 Stock Available
-
Product Code: PAC10312755 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400Out of Stock
-
Product Code: PAC10340148 Stock Available
-
Product Code: PAC103403125 Stock Available
-
Product Code: PAC10340441 Stock Available
-
Product Code: PAC10340530 Stock Available
-
Product Code: PAC6525863 Stock Available
-
Product Code: PACP10306547 Stock Available
-
Product Code: PACP10306789 Stock Available
-
Product Code: PACP10307425 Stock Available
-
Product Code: PACP66853 Stock Available