- Versatile design stores your letter-size hanging files
- Carry handle flips down for convenient stacking
- Latch-locking lid reliably secures items inside
- Sturdy plastic construction is lightweight and durable
<
>
Pendaflex Economy File Box
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
Product Code: PFX20861
2 Stock Available
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20861 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Economy File Box |
| Marketing Information | File box offers versatile storage for your letter-size hanging file. Store up to 10" thick of files inside and transport easily with the carry handle that flips down for convenient stacking. Design also includes dual side grips, latch-locking lid and sturdy plastic construction. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Closure Type | Latch Lock |
| Handle | Yes |
| Stackable | Yes |
| Compartment Height | 10.25" |
| Compartment Width | 13.87" |
| Compartment Depth | 10.75" |
| Application/Usage | File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 10.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Internal Dimensions: 13.87" Width x 10.75" Depth x 10.25" Height - External Dimensions: 13.5" Width x 10.3" Depth x 10.9" Height - Media Size Supported: Letter - Latch Lock Closure - Stackable - Plastic - Black - For File - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: FEL000110318 Stock Available
-
Product Code: FEL0070104115 Stock Available
-
Product Code: FEL00703158 Stock Available
-
Product Code: FEL0070308159 Stock Available
-
Product Code: FEL0078421 Stock Available
-
Product Code: FEL0078513 Stock Available
-
Product Code: FEL007890758 Stock Available
-
Product Code: FEL1277230 Stock Available
-
Product Code: FEL5703604177 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: AKM39170GREY7 Stock Available
-
Product Code: FEL0031127 Stock Available
-
Product Code: FEL0051131 Stock Available
-
Product Code: FEL005124 Stock Available
-
Product Code: FEL008630148 Stock Available
-
Product Code: FEL12311017 Stock Available
-
Product Code: FEL12312011 Stock Available
-
Product Code: UNV75120Out of Stock