- Perfect for murals, collages, finger painting, table covers and craft projects
- All-purpose paper
- Recyclable
2+
<
>
Pacon All-purpose Kraft Paper Roll
Painting, Classroom Activities, Craft - 1000 ft Height x 18" Width x 17" Length - 40 lb Basis Weight - White - Kraft - 1 Roll
Product Code: PAC5618
4 Stock Available
RL1
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 5618 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Pacon |
| Product Name | All-purpose Kraft Paper Roll |
| Marketing Information | Roll of all-purpose paper is perfect for murals, collages, finger painting, table covers and craft projects. Recyclable, 40 lb. paper is made with recycled content. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Art Paper Roll |
Product Information
| Basis Weight | 40 lb |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Kraft |
| Height | 1000 ft |
| Width | 18" |
| Length | 17" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Painting, Classroom Activities, Craft - 1000 ft Height x 18" Width x 17" Length - 40 lb Basis Weight - White - Kraft - 1 Roll
Also Consider
-
Product Code: PAC6300018 Stock Available
-
Product Code: PAC6303010 Stock Available
-
Product Code: PAC6306014 Stock Available
-
Product Code: PAC6308030 Stock Available
-
Product Code: PAC631001 Stock Available
-
Product Code: PAC6314025 Stock Available
-
Product Code: PAC631504 Stock Available
-
Product Code: PAC6320010 Stock Available
-
Product Code: PAC6326011 Stock Available
-
Product Code: PAC63330Out of Stock
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC10120911 Stock Available
-
Product Code: PAC57363 Stock Available
-
Product Code: PAC583691 Stock Available
-
Product Code: TCR77035130 Stock Available
-
Product Code: TCR77314151 Stock Available
-
Product Code: TCR7737326 Stock Available
-
Product Code: TCR7745363 Stock Available
-
Product Code: TCR77498110 Stock Available
-
Product Code: TCR77884130 Stock Available
-
Product Code: TCR7788851 Stock Available