- 1040-piece set offers multiple ways to secure your documents
- Coated paper clips prevent tearing important items
- Binder clips deliver strong, secure clasp to keep every page secured
- Transparent container keeps supplies visible to prevent unexpected runout
<
>
Officemate Clip Value Pack
Jumbo - No. 2 - 13" Width - 10 Sheet Capacity - for Document, Paper - Smooth, Reusable, Storage Tub - Black, Silver - Metal - 1040 / Box
Product Code: OIC97300
3 Stock Available
BX1040
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 97300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Clip Value Pack |
| Marketing Information | Clip value pack contains 200 giant paper clips, 750 small paper clips, 44 mini binder clips, 40 small binder clips and 6 medium binder clips to provide multiple ways to secure your documents. Paper clips are coated to slide on and off smoothly and prevent tearing your important papers. Metal binder clips maintain a strong, secure clasp to ensure every page is secured. Transparent, reusable storage containers keep your supplies easily visible to prevent unexpected depletion. |
| Packaged Quantity | 1040 / Box |
| Product Type | Binder/Paper Clip |
Product Information
| Size Standard | Jumbo |
| Size Number | No. 2 |
| Sheet Capacity | 10 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Metal |
| Height | 12.4" |
| Width | 13" |
| Depth | 12.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.