- Unique design for conveniently adding file storage space
- Easily mounts to walls or partitions; includes mounting hardware
- Made of see-through plastic for easy visibility
- Individual letter files: 13"W x 4-1/8"D x 7"H
- Made in USA
4+
<
>
Officemate 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke
Horizontal - 7" Height x 13" Width x 4.12" Depth - Stackable - Smoke - Plastic - 1 Each
Product Code: OIC21431
72 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202674 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BE178 Stock Available
-
Product Code: DIX13926100 Stock Available
-
Product Code: GJO561002672 Stock Available
-
Product Code: GMT14734CT49 Stock Available
-
Product Code: GMT6801CT58 Stock Available
-
Product Code: ITA602331976 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 21431 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | 21431 File Holder, Wall Mountable, Letter Size, Hortizontal, Smoke |
| Marketing Information |
Stacking wall files allows for multiple pockets to organize mail or documents. Unique design makes adding more files convenient and easy. Mount to walls or partitions easily with included mounting hardware (double-sided tape and mounting screws). 13" width x 4 1/8" depth x 7" height. Made in USA. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| File Size Supported | Letter |
| Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13" |
| Depth | 4.12" |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |