- Ergonomic lumbar support
- Fabric-covered foam for cushioned comfort
- Easy to attach with wide elastic band
- Lorell Limited 5-Year Warranty
3+
<
>
Lorell Ergo Lumbar Back Support
Black - Fabric, Memory Foam - 1 Each
Product Code: LLR42170
25 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203299 Stock Available
-
Product Code: END11506500 Stock Available
-
Product Code: KMW7240377 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP32 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12253 Stock Available
-
Product Code: MMMC60BK490 Stock Available
-
Product Code: MMMSTL330BK119 Stock Available
-
Product Code: SWI54501893 Stock Available
-
Product Code: TOP80220191 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 42170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Ergo Lumbar Back Support |
| Marketing Information | Make your office chair more comfortable with this lumbar back support. Ergonomic design includes thick memory foam molded to cradle your spine. Lumbar back support is covered in fabric for smooth contact. The wide elastic band attaches easily to your office chair. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Back Support |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 13.1" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 4.5" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Office |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |