- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Memory foam conforms to your wrist without losing shape
- Nonskid backing to keep wrist support in place
- Durable, jersey covering holds up to wear-and-tear
4+
<
>
Fellowes Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest
1" Height x 7.94" Width x 9.25" Depth - Black - Memory Foam - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
Product Code: FEL9176501
27 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: ACM432174 Stock Available
-
Product Code: BICVCG11BE24 Stock Available
-
Product Code: BICVCG11BK28 Stock Available
-
Product Code: LLR84150376 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW624 Stock Available
-
Product Code: MMMC38BK1004 Stock Available
-
Product Code: OIC977121 Stock Available
-
Product Code: SWI8781022 Stock Available
-
Product Code: UNV00700VP1198 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9176501 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Memory Foam Mouse Pad/Wrist Rest |
| Marketing Information | Mouse pad offers a soft foam pillow that responds to your body's weight and warmth, but never loses it shape. Soft memory foam conforms to wrist for exceptional comfort. Special design redistributes pressure points for soothing support and to retain body heat for improved circulation. Optical mouse-friendly mouse pad ensures proper hand position while typing. Nonskid backing holds pad firmly in place. Durable jersey covering withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Memory Foam |
| Surface Material | Jersey |
| Height | 1" |
| Width | 7.94" |
| Depth | 9.25" |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |