- Converts from a flat storage position to a 2-wheel upright hand truck or 4-wheel cart
- No pins or tools required to convert
- Flat-folding design to store in your closet, garage or car trunk
- Large toe plate for increased stability
- Heavy-duty steel frame with a 300 lb. capacity
10+
<
>
Cosco Shifter Hand Truck & Cart
300 lb Load Capacity - 16" Width x 32.50" Depth x 34.30" Height - Steel Frame - Black - 1 Each
Product Code: CSC12223BLK1FXE
3 Stock Available
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12223BLK1FXE |
| Manufacturer Website Address | http://www.dorel.com |
| Brand Name | Cosco |
| Product Line | Shifter |
| Product Name | Shifter Hand Truck & Cart |
| Marketing Information | Whether you're moving boxes or unloading the car, simply unfold the Shifter Multiposition Hand Truck and Cart to let it do all your heavy lifting. It easily converts from its flat storage position to a two-wheel upright hand truck or four-wheel cart with no pins or tools. Flat-folding design makes it easy to store in your closet, garage or car trunk. Large toe plate increases stability. Heavy-duty steel frame holds up to 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Frame Material | Steel |
| Application/Usage | Box |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 34.30" |
| Width | 16" |
| Depth | 32.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
300 lb Load Capacity - 16" Width x 32.50" Depth x 34.30" Height - Steel Frame - Black - 1 Each
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CSC12204ASB1EOut of Stock
-
Product Code: CSC12312ABL1EOut of Stock
-
Product Code: RCP130400BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP131400BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP131500BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1300BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP9T14BLA1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1500BK2 Stock Available