- Easy-to-use design converts quickly with no pins or tools
- Foldable construction allows easy storage or transport
- Multiple positions allow use as hand truck or cart
- Compact size fits in most size car trunks
- Durable steel frame supports 300 lb.
8+
<
>
Cosco Shifter Hand Truck & Cart
300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 16" Width x 3.90" Depth x 31.50" Height - Gray - 1 Each
Product Code: CSC12222PBG1E
Out of Stock
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dorel Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 12222PBG1E |
| Manufacturer Website Address | http://www.dorel.com |
| Brand Name | Cosco |
| Product Line | Shifter |
| Product Model | 12222PBG1E |
| Product Name | Shifter Hand Truck & Cart |
| Marketing Information | Whether you're moving boxes or unloading the car, simply unfold the Shifter Hand Truck and Cart to let it do all your heavy lifting. It easily converts from its flat storage position to a two-wheel upright hand truck or four-wheel cart with no pins or tools. Flat-folding design makes it easy to store in your closet, garage or car trunk. Heavy-duty steel frame holds up to 300 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Indoor/Outdoor |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Height | 31.50" |
| Width | 16" |
| Depth | 3.90" |
| Weight (Approximate) | 15.40 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
300 lb Load Capacity - 4 Casters - Steel - 16" Width x 3.90" Depth x 31.50" Height - Gray - 1 Each
Alternative Products
-
Product Code: CSC12204ASB1EOut of Stock
-
Product Code: CSC12312ABL1EOut of Stock
-
Product Code: RCP130400BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP131400BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP131500BK1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1300BK3 Stock Available
-
Product Code: RCP9T14BLA1 Stock Available
-
Product Code: RCP9T1500BK2 Stock Available