- Front window allows use with printed address to prevent reading errors
- Security tint keeps your sensitive information private
- Gummed flap creates secure closure to prevent peeling during transit
- Perfect for businesses, schools, personal use and more
<
>
Business Source No. 10 Tinted Diagonal Seam Window Envelopes
Security - #10 - 9 1/2" Width x 4 1/8" Length - 24 lb - Gummed - White - Wove - 1 Box
Product Code: BSN42205
97 Stock Available
BX1
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE169 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK575 Stock Available
-
Product Code: DXE9542500DX4361 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071506 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071321 Stock Available
-
Product Code: GJO25500961625 Stock Available
-
Product Code: ITA602331966 Stock Available
-
Product Code: NES351704363 Stock Available
-
Product Code: NES351801434 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42205 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | No. 10 Tinted Diagonal Seam Window Envelopes |
| Marketing Information | No. 10 business envelopes feature an address window and a security tint to secure your documents. Design also features a white wove material, diagonal seam and gummed seal. 24 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Classification | #10 |
| Mailer/Envelope Width | 9 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 4 1/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Diagonal |
| Features | Security Tint |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442621 Stock Available
-
Product Code: BSN36665165 Stock Available
-
Product Code: BSN3666666 Stock Available
-
Product Code: BSN36667117 Stock Available
-
Product Code: BSN421213 Stock Available
-
Product Code: QUA3791018 Stock Available
-
Product Code: UNV35264Out of Stock
-
Product Code: UNV35267797 Stock Available