- Gummed flap creates permanent closure to prevent peeling during transit
- Sturdy Kraft stock resists tearing for secure shipments
- Dark construction prevents items from showing through for added privacy
- Perfect for small parts, samples, payroll applications and more
<
>
Business Source Little Coin No. 5-1/2 Kraft Envelopes
Coin - #5-1/2 - 3 1/8" Width x 5 1/2" Length - 20 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 500 / Box
Product Code: BSN04443
15 Stock Available
BX500
Also Consider
-
Product Code: BSN36550BX1326 Stock Available
-
Product Code: BSN4212419 Stock Available
-
Product Code: BSN53366403 Stock Available
-
Product Code: BSN65638883 Stock Available
-
Product Code: CLI7091111 Stock Available
-
Product Code: COS09068340 Stock Available
-
Product Code: LLR6101148 Stock Available
-
Product Code: PIL30000189 Stock Available
-
Product Code: SAN2069067Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04443 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Little Coin No. 5-1/2 Kraft Envelopes |
| Marketing Information | Handy little coin envelopes are ideal for small parts, samples, seeds, enclosures, loose coins and payroll applications. Flaps feature deep gumming for a secure seal. No. 5-1/2 coin envelopes are made of sturdy, 20 lb. Kraft stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Coin |
| Mailer/Envelope Classification | #5-1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 3 1/8" |
| Mailer/Envelope Length | 5 1/2" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Closure Type | Gummed |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |