- Heavy-duty, 28 lb. Brown Kraft
- Reinforced-metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance
- Open-end style construction with large flap and superior gumming secure documents
<
>
Business Source Heavy-duty Clasp Envelopes
Clasp - #63 - 6 1/2" Width x 9 1/2" Length - 28 lb - Clasp - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: BSN36661
130 Stock Available
BX100
Also Consider
-
Product Code: AVE9820639 Stock Available
-
Product Code: BSN0444125 Stock Available
-
Product Code: BSN366124025 Stock Available
-
Product Code: BSN36665Out of Stock
-
Product Code: BSN37531152 Stock Available
-
Product Code: ITA36159229 Stock Available
-
50 Sheet(s) - Gummed - 5.50" x 4.25" Sheet Size - Pink - Pink Sheet(s) - Black Print Color - 1 DozenProduct Code: TOP3002P92 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36661 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Heavy-duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty clasp envelopes feature an open-end style, reinforced clasps, and deep gumming on flaps for a secure seal. Metal clasp with rounded edges is plated for rust-resistance. Large flap and superior gumming secure documents inside. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #63 |
| Mailer/Envelope Width | 6 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |