- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
<
>
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
Product Code: BSN02869
286 Stock Available
Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: ACM166811 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS11HC14 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME6 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD6 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM8 Stock Available
-
Product Code: BSN0287021 Stock Available
-
Product Code: EPI1799X17 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X55 Stock Available