- Easy to use, easy to apply, easy-peel backing
- Sustainable packaging made with responsibly sourced, FSC-certified paper
- Resists abrasion, water, many different chemicals and fading caused by sunlight
- Patented, 7-layer lamination technology
- Withstands frequent use; long-lasting adhesion
4+
Brother Genuine P-touch TZe2312PK BK on WHT Label Tapes, Laminated, 12mmX8m each
15/32" Width - White - Laminated - Water Resistant - 2 Pack
Also Consider
-
Product Code: BSN1753232 Stock Available
-
Product Code: BSN267415903 Stock Available
-
Product Code: DURAACTBULK3669 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P36Out of Stock
-
Product Code: EVECHPROWB426 Stock Available
-
Product Code: EVENH15BP439 Stock Available
-
Product Code: PENBL77PWP322 Stock Available
-
Product Code: QRT65951149 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TZE2312PKG |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | P-touch |
| Product Series | TZe |
| Product Name | Genuine P-touch TZe2312PK BK on WHT Label Tapes, Laminated, 12mmX8m each |
| Marketing Information |
Not all labels are created equally. Engineered by Brother for use with a variety of Brother P-touch Label Makers, Brother Genuine TZe Laminated Label Tapes offer an unbeatable combination of effortless customization, long-lasting performance, and impressive strength. The patented seven-layer lamination technology provides remarkable resistance to wear and tear, and label text is printed between layers, so messaging remains. Featuring Easy Peel split backings and outstanding adhesion, they are an effective option for application on smooth, round, and textured surfaces. Tested to perform in a range of environments, these label tapes withstand temperatures from freezing to boiling. Plus, they're resistant to fading caused by sunlight and damage due to water, making them ideal for indoor and outdoor use.
Offered in multiple sizes and colors, the extensive range of TZe Laminated Label Tapes is further expanded with premium and specialty options that are perfect for more specific uses. For durable, long-lasting custom label solutions, depend on Brother TZe Laminated Label Tapes - labels that work hard to simplify the hard work of identification and organization. Images are for illustrative purposes only. Actual output (such as font and margins) may vary. Tape widths listed in inches are approximate. Actual tape widths are listed in millimeters (mm). |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Label Tape |
Product Information
| Label Width | 15/32" |
| Ink Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Laminated | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility | Brother - P-touch Label Makers that take 12mm TZe label tapes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BRTTZE141G21 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE151G18 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G966 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE241G59 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251G24 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G281 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G23 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE741G17 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX251G18 Stock Available