- Premium steel wire with chiseled points for optimum stapling performance in any standard stapler
- Reduced staple buckling and jamming
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
<
>
Bostitch PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples
Standard - 1/4" Leg - 1/2" Crown - Holds 20 Sheet(s) - for Paper - Chisel Point, Galvanized - Silver - High Carbon Steel - 0.9" Height x 2.3" Width x 4.1" Length - 210 Per Strip - 5000 / Box
Product Code: BOSSBS1914CP
228 Stock Available
BX5000
Also Consider
-
Product Code: BICBL11YW93 Stock Available
-
Product Code: BRTTN76044 Stock Available
-
Product Code: DUR0160110 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B2039 Stock Available
-
Product Code: HEWCE741A16 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12253 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A303 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A530 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | SBS19 1/4-CP |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSBS1914CP |
| Product Name | PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples |
| Marketing Information | Premium standard staples were developed for optimum performance in any standard stapler. Each full strip contains 210 staples and is constructed from superior quality, high carbon wire to reduce buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Leg length is 1/4" (6mm). Each full strip contains 210 staples. Staples are compatible with standard staplers. |
| Packaged Quantity | 5000 / Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Staple Type | Standard |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Sheet Capacity | 20 |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.