- Ideal for index briefs, legal exhibits, mortgage documentation files and more
- White paper stock with Clear, RipProof reinforced tabs; include Table of Contents tab
- Side tabs are printed Avery Style (Helvetica Regular type) on both sides; binding edge is unpunched
- Size: Paper Letter - 8-1/2"W x 11"L; tabs: Printed - 1 - 25; Quantity: 1 Set
- 30% post-consumer material
3+
<
>
Avery® Index Divider
1 x Divider(s) - Side Tab(s) - 1-25, Table of Contents - 26 Tab(s)/Set - 8.5" Divider Width x 11" Divider Length - Letter - 8.50" Width x 11" Length - Paper Divider - White Tab(s) - 20% Recycled - 25 / Set
Product Code: AVE11370
731 Stock Available
ST25
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203295 Stock Available
-
Product Code: AVE11374190 Stock Available
-
Product Code: AVE17032196 Stock Available
-
Product Code: BSN3655124422 Stock Available
-
Product Code: FEL925210115 Stock Available
-
Product Code: MMMR330NALT437 Stock Available
-
Product Code: MMMR330RP12AP63 Stock Available
-
Product Code: PIL35335Out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 11370 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Index Divider |
| Marketing Information | Use letter-size, collated legal dividers to organize index briefs, legal briefs, mortgage documentation files, and more. White paper stock dividers feature clear, RipProof, reinforced side tabs. Tabs are numbered from 1 to 25 on both sides with Avery Style Helvetica Bold typestyle so you can easily access the documents you need. Binding edge is unpunched so indexes can fit any binding system. Design conforms to all state and federal requirements. Index dividers include a Table of Contents tab. |
| Packaged Quantity | 25 / Set |
| Product Type | Index Divider |
Product Information
| Total Number of Dividers | 1 |
| Divider Width | 8.5" |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Paper |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Tab Position | Side |
| Tab Title |
|
| Tabs per Set | 26 |
| Tab Color | White |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
-
Product Code: AVE0133821 Stock Available
-
Product Code: BSN01808207 Stock Available
-
Product Code: BSN058567 Stock Available
-
Product Code: BSN20068BX28 Stock Available
-
Product Code: BSN20069BX41 Stock Available
-
Product Code: BSN2190689 Stock Available
-
Product Code: UNV248002 Stock Available