- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
3+
<
>
Avery® Durable View 3 Ring Binder, 2" Slant Rings, 1 Black Bind2" , Slant D Rings, Black
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 530 Sheet Capacity - 530 x 2" Ring - Fastener: Slant Ring - Pocket: 2, Internal - Polypropylene - Black - Adhesive, Clear Overlay, Durable, Flexible, Pocket, PVC-free, Recyclable, Split Resistant, Sturdy, Tear Resistant, UV Resistant - 1 Each
Product Code: AVE17031
140 Stock Available
Each
Also Consider
-
Product Code: AVE111291470 Stock Available
-
Product Code: AVE11141217 Stock Available
-
Product Code: AVE17011361 Stock Available
-
Product Code: AVE1702158 Stock Available
-
Product Code: BSN09950222 Stock Available
-
Product Code: LLR8066613 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75ABX63 Stock Available
-
Product Code: PENBLN75CBX103 Stock Available
-
Product Code: UBC65808PP227 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17031 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 3 Ring Binder, 2" Slant Rings, 1 Black Bind2" , Slant D Rings, Black |
| Marketing Information | Keep lecture notes, procedures and homework assignments organized with this Durable View Binder. The sturdy construction is ideal for frequent referencing. DuraHinge design is stronger, lasts longer and resists tearing. The DuraEdge feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. Deep-texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. Two interior pockets help you organize and secure loose papers. The rings hold up to 500 sheets. Customize your cover with free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 530 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 2" |
| Number of Rings | 530 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.